HASTA, MÜŞTERİ DEĞİL!

HASTA, MÜŞTERİ DEĞİL!

HABER TARİHİ: 19 Kasım 2019
1554 Kişi okudu

Türk Hukuk sisteminde bir hekimin günde kaç hastaya bakmak zorunda olduğuna ilişkin bir yasa hükmü bulunmamaktadır. Hekim, gelen hastanın şikayet durumuna göre, her hastaya tıbben gerekli zamanı ayırmak zorundadır.

Dün bir kamu hastanesinde bir doktorun öğlen saat 2’ye kadar baktığı hasta sayısının 200 olduğuna şahit olduk. Doktorlar hastalarına müşteri muamelesi yaparak sorunları dinlemeden hemen teşhis verip gönderme telaşında.

Poliklinikler sabah 9’da başlayıp akşam 5’e kadar devam ediyor, hekimlerin yemek arası ile birlikte toplam 7 saat çalıştığını göz önünde bulundurarak bir saat başına 25 hasta bakması gerekecektir. Bir hastaya ayırabileceği süre 2.5 dakikadır. Hiç durmadan çalışan bir hekim bir hastaya sadece 2.5 dakika ayırarak,   yanlış tedaviler, yanlış ameliyatlar, eksik anamnezler (hastalık hikayesi) , yanlış ilaç kullanımlarına yol açar. Çok sayıda hasta bakmak suretiyle döner sermaye kazanmak uğruna eksik işlemler yapılarak yanlış teşhis konuluyor tedavi gecikiyor ve hatta hastaları kaybetmeye neden oluyor.

Bu sorunların hiç biri etik olmamakla beraber yanlışlar zincirine hep yeni halkalar ekleniyor. Sağlık alanında da kalitemiz düşüyor.  Hastaya gereken özeni göstermeden gel geçir yapan hekimler için değildir sağlık sisteminin geldiği son nokta. Eğer böyle devam ederse bu sistem çökmüştür. İmkansızı başaran bu hekimler o diplomayı alırken ettiği yeminleri tekrar hatırlamaları gerekiyor. Atatürk "beni Türk hekimlerine emanet edin"derken bunu kastetmemiştir herhalde.

 

 

 

 

 ÜYE GİRİŞİGoogle Analytics Kodunu buraya koyun